Z wizytą w pracowni ceramicznej w Gadach

Posted on Posted in Aktualności Barczewko

Omawiając tematykę skał i minerałów uczniowie  klasy  III i I  z Barczewka wybrali się na twórcze warsztaty do pracowni ceramicznej we wsi Gady. Sympatyczna instruktor pani  Joanna pokazała nam profesjonalną pracownię oraz krok po kroku wprowadziła w tajniki lepienia  z gliny. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że  dawniej glina była surowcem do tworzenia pierwszych naczyń. Dowiedzieliśmy się, że aby była plastyczna musi najpierw  ”swoje przeleżeć”, a potem być kilkakrotnie namaczana. Naszym zadaniem na początku warsztatów było walcowanie gliny i wyciskanie z niej powietrza. Potem pod instruktarzem pani Joanny  lepiliśmy ozdobnego krasnala. Potężny brzuszek uformowany z dwóch miseczek, czapka, oczy, broda i dzieło prawie skończone. Prawie, bo niestety glina musi stopniowo wysychać, aby można ją było póżniej wypalić w piecu ceramicznym.  Na koniec obejrzeliśmy jeszcze prawdziwe koło garncarskie.  Zachwyciły  nas piękne dzieła ceramiki ozdobnej powstałe podczas warsztatów zorganizowanych dla okolicznych mieszkańców. Nasze krasnale odbierzemy za tydzień aby już w szkole pomalować je na kolorowo. Przydadzą się do świątecznych dekoracji lub na upominki pod choinkę.

Renata Szczepańska