MY i Światowy Dzień Zespołu Downa

Posted on Posted in KRONIKA SZKOLNA, Szkoła podstawowa

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa.

21 marca to wyjątkowa data. Oznacza nie tylko początek kalendarzowej wiosny. Zapis tej daty (3/21) zdaniem organizatorów Światowego Dnia Zespołu Downa symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi główną przyczynę tego syndromu. W wielu krajach trwają akcje nawiązujące do święta osób dotkniętych trisomią chromosomu 21, który opisał brytyjski lekarz John Langdon Down. Od jego nazwiska przypadłość ta została określona mianem zespołu Downa.

Z tej okazji przyłączmy się do akcji propagującej prawa osób z zespołem Downa i założyliśmy dwie różne  skarpetki.  Każdy z nas jest inny, przez co bardzo ciekawy.  Fotorelacja z tego różnobarwnego dnia poniżej:

Kilka dni wcześniej w klasie VI Nina zaproponowała, aby włączyć się w akcję wspierającą osoby z Zespołem Downa. Akcja polegała na rysowaniu kolorowych, różnorodnych skarpetek.

Marcin Cybruch

Tomasz Sołowiej