Klasa VI na tropie . . .

Posted on Posted in KRONIKA SZKOLNA, Szkoła podstawowa

. . . sił rządzących wszechświatem, kradzieży dzieł Kopernika i poszukiwania wyjścia z czołgu w jeziorze.

 25 kwietnia uczniowie klasy szóstej udali się pociągiem w podróż do Olsztyna. Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było Planetarium, gdzie obejrzeliśmy program:

GRAWITACJA – SIŁA RZĄDZĄCA WSZECHŚWIATEM (Spośród 4 podstawowych oddziaływań w przyrodzie, dla funkcjonowania Wszechświata w wielkiej skali najistotniejsza jest grawitacja. Prawa ruchu planet sformułował na początku XVII wieku Jan Kepler, a ścisły matematyczny opis grawitacji podany przez Isaaca Newtona pozwolił opisać ruch ciał w Układzie Słonecznym Na początku XX wieku Albert Einstein w jeszcze doskonalszy sposób opisał grawitację. To najsłabsze oddziaływanie sprawia, że rzucony w górę kamień spada, a także nadaje formę całemu znanemu nam obszarowi Wszechświata, sprawia, że gwiazdy rodzą się, skupiają się tworząc gromady, galaktyki, a następnie gromady galaktyk.)

Kolejnym etapem był DOM ZAGADEK „iESCAPE”,  gdzie czekały nas do rozwiązania zadania w Escape Room.

Pokój zagadek i tylko 60 minut, żeby się z niego wydostać – na tym w skrócie polega gra typu escape room. Podzieliliśmy się na dwie drużyny. Zostaliśmy zamknięci w jednym z pokoi zagadek w iESCAPE Escape Room. Jedna grupa w pokoju „Kradzież dzieł Kopernika”, druga – Czołg w jeziorze. Przez godzinę szukaliśmy wskazówek, rozwiązywaliśmy łamigłówki i poznawaliśmy olsztyńskie tajemnice – wszystko po to, aby wydostać się z pokoju zagadek zanim skończy się czas. W tej rozrywce liczy się spryt, spostrzegawczość i współpraca w grupie. Niestety nie udało Nam się uciec z escape room w godzinę! Podczas tej godziny towarzyszyło nam wiele emocji. Niepokój, że czas upływa a my jeszcze nie znaleźliśmy pierwszej wskazówki. Euforia, gdy otworzyliśmy pierwszy szyfr zamka. Pomimo niepowodzenia postanowiliśmy tu powrócić w przyszły roku.

Tomasz Sołowiej