100 lat Niepodległej – Barczewko

Posted on Posted in Aktualności Barczewko

Setna rocznica odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku Narodowe Święto Niepodległości, tak jak w całym kraju, obchodziliśmy niezwykle uroczyście i radośnie. Setna rocznica odzyskania niepodległości to szczególna okazja do wspólnego świętowania. Pierwszacy i przedszkolacy z Barczewka  rozpoczęli je od wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Potem obejrzeliśmy dwa filmy edukacyjne. Zwłaszcza animowana historia Polski  wprowadziła dzieci w atmosferę trudnych czasów tworzenia się państwa polskiego, poprzez czasy panowania królów, okres zaborów, dwóch wojen światowych, odbudowy zniszczonego kraju, aż po wejście do Unii Europejskiej. Program artystyczny przygotowaliśmy w formie 100-tnych urodzin Polski. Tak więc jak na prawdziwe urodziny przystało, wszyscy mali goście pojawili się w galowych ubraniach, a wierszami i piosenkami złożyli życzenia dla Niepodległej. Był też przepiękny, papierowy tort patriotyczny, ozdobiony symbolami narodowymi.  Pierwszacy przedstawili dodatkowo krótką inscenizację „Legendy o białym orle”. Równo o godzinie 11.11 przystąpiliśmy do odśpiewania hymnu narodowego. Był to niezwykle podniosły moment, gdyż wszyscy mieliśmy poczucie jedności, że cała Polska również w tym momencie, śpiewa hymn dla Niepodległej. A po hymnie  … słodka niespodzianka. Okazało się , że w ozdobnym torcie patriotycznym znajduje się drugi, prawdziwy tor, z prawdziwą świeczką urodzinową. Urodzinowy tort od Niepodległej smakował wszystkim wybornie. Obchody Dnia Niepodległości zakończyliśmy patriotycznym pochodem. Dzieci z chorągiewkami i piosenkami na ustach, przemaszerowały przez całą wieś, podkreślając w ten sposób, uroczystość tego wyjątkowego święta. Cały dzień wspólnego świętowania był  dla dzieci wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Był też wyrazem  ich pamięci, o wszystkich poległych, dzięki którym żyjemy dzisiaj  w wolnej Polsce.

Renata Szczepańska  Alicja Dzierzęcka