XVIII Matematyczne zmagania Czwartoklasistów

Posted on Posted in KRONIKA SZKOLNA, Szkoła podstawowa

„Rachuba Niepodległej”

Czwartoklasiści ze szkół Gminy Barczewo walczą o trofeum Sołectwa Łęgajny.

„Rachuba Niepodległej” to hasło krzyżówki sprawdzającej znajomość pojęć matematycznych, która była jedną z konkurencji XVIII Gminnego Turnieju Matematyczno – Ruchowego „Zwinne Liczby” Łęgajny 2019. To hasło nawiązuje do niedawno obchodzonej rocznicy 100 – lecia odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI.

Turniej odbył się 29.05.2019 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łęgajnach. Zaproszenie do rywalizacji i zabawy przyjęły cztery  drużyny czwartoklasistów ze szkół naszej gminy:  SP 1 i SP 3 z Barczewa, Niepubliczna SP w Ramsowie oraz SP Łęgajny. Turniej odbywał się co roku w plenerze. W tym roku niekorzystna pogoda spowodowała, że drużyny rywalizowały w budynku szkoły.

Przez 6 konkurencji przeprowadzili uczestników konkursu prowadzący: Pani Iwona Sosnowska i autor scenariusza Pan Tomasz Sołowiej oraz opiekunowie drużyn, nauczyciele matematyki, którzy aktywnie uczestniczyli w nadzorowaniu poprawności wykonywanych zadań.

W każdej konkurencji zwinność i spryt ułatwiały wygraną. Dzięki celnym rzutom do tarczy można było wydłużyć, o kilka cennych minut, czas rozwiązywania zadań na „sześć” lub ustrzelić, podczas finałowego egzaminu, kategorię „Niespodzianki” z łatwymi pytaniami . Tak więc oprócz rozwiązywania zadań, łamigłówek i krzyżówek matematycznych trzeba było skakać na skakance, trafiać lotkami do tarczy, kozłować piłką, biec w sztafecie matematycznej oraz zbijać kręgle.

Rywalizacja była bardzo wyrównana. O kolejności na podium zadecydowały ostatnie konkurencje. Ostatecznie I miejsce zajęła SP z Łęgajn,  II miejsce wywalczyła SP 3 z Barczewa, zaś III miejsce zdobyła drużyna SP 1 z Barczewa.

Główną nagrodą dla drużyny, która uplasowała się na szczycie podium, była statuetka ufundowana przez Sołectwo Łęgajny. Trofeum to wręczył sołtys Łęgajn, pan Andrzej Turek. Statuetki za II i III miejsce wręczyła pani dyrektor Beata Gołębiewska. Wszyscy zawodnicy za dużą wiedzę, wysoką sprawność fizyczną połączoną z wysiłkiem intelektualnym oraz uczciwą rywalizację otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.

Drużyna z Łęgajn startowała  w składzie: Piotr Pazera, Oliwia Andrnajs, Daniel Małkowski, Wojciech Komar. Uczniów przygotował  Pan Michał Werbowy.

Na pamiątkę spotkania, podczas matematycznych zmagań, uczestnikom turnieju wykonano wspólną fotografię.

Tomasz Sołowiej

nauczyciel matematyki