Spektakle profilaktyczne

Posted on Posted in KRONIKA SZKOLNA, Szkoła podstawowa

Teatr Kutryna w naszej szkole – spektakle profilaktyczne

Po raz kolejny w dniu 11.12.2019 r. gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru Kurtyna z Krakowa. Młodsi uczniowie w spektaklu pt. „Miś Niegrzeczniś” poznali rozbrykanego, niegrzecznego misia. Obserwując jego przygody poznawali zasady kulturalnego zachowania, uczyli się, czym jest empatia i szacunek dla słabszych. Znajoma Misia, Sowa-Mądra Głowa, zachęcała dzieci do czytania książek. Uczniowie aktywnie współtworzyli spektakl, wchodząc w dialog z aktorami i biorąc udział we wspólnym wykonaniu finałowej piosenki.

Starsi uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. „Super prank”. Główny bohater, Rafał, przeprowadził się ze wsi do miasta. Trudno mu odnaleźć się w nowej szkole. Zaskakuje go podążanie rówieśników za modą i prześciganie się, by pokazać, kto jest lepszy od innych. Rafał chce zaistnieć w grupie, ale nakłanianie go do robienia niemądrych rzeczy nie budzi jego entuzjazmu.  Czy warto podejmować ryzykowne decyzje i ulegać presji grupy, by zostać zaakceptowanym…?

Oba spektakle przykuły uwagę naszych uczniów. Poruszane tematy skłaniały do refleksji nad swoim zachowaniem i ważnymi dla nastolatków sprawami. Uczniowie upewnili się, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie i bezpieczeństwo.

Spektakle zostały sfinansowane ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Barczewie.

Katarzyna Kamińska