XVII Gminny Turniej Wiedzy o UE

Posted on Posted in KRONIKA SZKOLNA, Szkoła podstawowa
XVII Gminny Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej- Łęgajny 2022

1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. W marcu 2004r. po raz pierwszy zorganizowaliśmy w Szkole Podstawowej w Łęgajnach Gminny Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej, aby zachęcić  uczniów naszej i sąsiednich szkół do poznania krajów Wspólnoty Europejskiej. Turniej ma formę gry dydaktycznej, w której oprócz dużej wiedzy liczy się taktyka, współpraca w grupie, zręczność, szybkość działania i szczęście.

W tym roku, 30 marca, uczniowie Gminy Barczewo spotkali się na europejskich zmaganiach po raz siedemnasty. Kolejny raz patronat nad turniejem objął Burmistrz Miasta Barczewo. Przybyłych zawodników oraz ich opiekunów powitała Wicedyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w  Łęgajnach – pani Marzanna Moszczyńska wraz z przedstawicielem współorganizatora konkursu EUROPE DIRECT Olsztyn przy Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej, Panią Anną Naumczyk-Szałaj.

Po dwuletniej przerwie związanej z sytuacją epidemiczną w Polsce, do turnieju stanęły czteroosobowe reprezentacje szkół: SP 1 i SP 3 w Barczewie, Niepubliczna SP w Kronowie, Niepubliczna SP w Ramsowie i SP w Łęgajnach. W sumie 5 drużyn, które  zaciekle rywalizowały ze sobą od początku do samego końca, biorąc udział w różnorodnych konkurencjach autorstwa pomysłodawcy turnieju – pana Tomasza Sołowieja. Prowadzący konkurs: Pani Iwona Sosnowska i Pan Tomasz Sołowiej, przygotowali 10 konkurencji. Zadaniem zawodników było m.in. rozwiązanie rebusów, układanie flag, wskazywanie państw na mapie. Od zręczności i opanowania zawodników zależało  łowienie banknotów euro, które nie tylko należało złapać na wędkę w wyznaczonym czasie, ale jeszcze uzupełnić odpowiednim nominałem. W konkurencji „Bajkowa wieża Babel”, uczestnicy turnieju musieli wykazać się znajomością języków. Zadaniem ich było rozpoznanie, w jakim języku emitowana była piosenka z czołówki popularnej bajki „Muminki”.  Bystrością umysłu i umiejętnością korzystania z komputera należało wykazać się rozwiązując krzyżówkę „Flagi państw UE”, przygotowaną w internetowej aplikacji Learning Apps oraz test „Zwiedzamy kraje UE”, utworzony w formularzu Google. Nie było łatwo!!!

Punktami za wykonane zadania były żetony  – monety o nominale  1 euro. 5 żetonów zawodnicy wymieniali na złotą gwiazdkę, która pojawiała się na niebieskiej fladze drużyny. Zwycięstwo w turnieju przypadło tej drużynie, która jako pierwsza zgromadziła na swojej fladze 12 gwiazdek.

Turniej zakończył się egzaminem o wszystko. Drużyny odpowiadały na pytania o podwyższonym stopniu trudności. Wysoki poziom, zacięta walka, a więc ogromne emocje do samego końca. Odbyły się cztery tury pytań. Ostatnia tura rozstrzygnęły wszystko. O zwycięstwie zadecydowała ogromna wiedza, ale też szczęście. Ostatecznie, po podliczeniu wszystkich punktów, podział miejsc na podium wyglądał następująco:

I miejsce – SP 1 w Barczewie
II miejsce – NSP w  Kronowie
III miejsce – SP 3 w Barczewie

Zwycięzcy otrzymali z rąk Pani Barbary Szałaj-Borowiec, Dyrektor MZOiZ, wspaniałą statuetkę ufundowaną przez Burmistrza Miasta Barczewa, Pana Andrzeja Maciejewskiego. Pani Anna Naumczyk-Szałaj wręczyła tajemnicze woreczki z nagrodami oraz pamiątkowe dyplomy. Pozostałe drużyny w nagrodę za dużą wiedzę i uczciwą rywalizację również otrzymały ciekawe nagrody. Każda ze szkół biorących udział w turnieju  otrzymała fantastyczną grę „Europa – Wsiąść do pociągu”. Fundatorem nagród jest EUROPE DIRECT Olsztyn.

Oprócz nagród uczniowie zyskali ogromną satysfakcję i bogate doświadczenia, które niewątpliwie przydadzą się w przyszłości.

Zwycięską drużynę, ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barczewie, przygotowała pani Elżbieta Bilkiewicz.

Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi Andrzejowi Maciejewskiemu, za objęcie turnieju patronatem, Pani Barbarze Szałaj-Borowiec  oraz Pani Annie Naumczyk-Szałaj,  jak również wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom, którzy przyczynili się do  przygotowania i przeprowadzenia tego przedsięwzięcia.

Tomasz Sołowiej