Erasmus +

Posted on Posted in KRONIKA SZKOLNA, Szkoła podstawowa
Erasmus +
Styczeń 2023
video - grupa styczeń 2023

Zachęceni opowieściami uczestników wyjazdu do Grecji w ramach projektu Erasmus+ wyjechaliśmy zimą na spotkanie ze słońcem- tego chyba najbardziej byliśmy stęsknieni.

Miejsce docelowe było dobrze nam znane ze zdjęć, zaplanowane było już rozmieszczenie w pokojach hotelowych, w głowach policzone schody do pokonania w urokliwym Nafplio- pierwszej stolicy niepodległej Grecji (potem doliczyliśmy się 908 schodów przy zejściu z zamku).

Kubki smakowe przygotowane były na potrawy greckie, którymi częstowano nas w tutejszej szkole. Wymieniliśmy się smakami polskimi (bigos, smalec, wędliny, ciasta, cukierki itp.) i greckimi (feta, ciasto pomarańczowe, baklawa, świeże warzywa, mleko, jogurt itp.). Zarówno rodzice greccy, jak i polscy sumiennie się do tego przygotowali. Na równi można mówić o polskiej i greckiej gościnności.

Dużo przyjemności dały nam zajęcia, dzięki którym bliżej poznaliśmy kulturę grecką, system nauczania i zwyczaje Greków. Mogliśmy grzecznie się przywitać i podziękować J

[Kaliméra] Dzień dobry!

[Efcharistó] Dziękuję!

[Kalispera] Dobry wieczór!

Ogromne wrażenie zrobiły na nas historyczne miejsca: monumentalny teatr  w Epidauros- jeden z najwspanialszych przykładów sztuki antycznej, ruiny warownego kompleksu w Mykenach, najgłębszy na świecie Kanał Koryncki.      Zabraliśmy ze sobą piękne wspomnienia, zostawiliśmy dobre wrażenie. Na koniec usłyszeliśmy najpiękniejszą rzecz o sobie: „Takich ludzi świat potrzebuje!”.     Czegóż chcieć więcej…?