XV EUROPEJSKIE zmagania szkół gminy Barczewo

Posted on Posted in KRONIKA SZKOLNA, Szkoła podstawowa

XV Gminny Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej- Łęgajny 2018.

Rywalizujemy pamiętając o Niepodległej.

1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. W marcu 2004r. po raz pierwszy zorganizowaliśmy w Szkole Podstawowej w Łęgajnach Gminny Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej, aby zachęcić  uczniów naszej i sąsiednich szkół do poznania krajów Wspólnoty Europejskiej. Turniej ma formę gry dydaktycznej, w której oprócz dużej wiedzy liczy się taktyka, współpraca w grupie, zręczność, szybkość działania i szczęście.

W tym roku, 27 marca, uczniowie Gminy Barczewo spotkali się na europejskich zmaganiach po raz piętnasty. Kolejny raz patronat nad turniejem objął Burmistrz Miasta Barczewo. Przybyłych zawodników oraz ich opiekunów powitała Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w  Łęgajnach – pani Elżbieta Kozłowska wraz ze specjalnym gościem – panem Burmistrzem Lechem Janem Nitkowskim.

Rok szkolny 2017/2018 jest „Rokiem dla Niepodległej”. Włączając się w obchody 100 – lecia niepodległości Polski część konkurencji zawierała zagadnienia związane z historią naszej ojczyzny. Do historii Polski i czasów walki o niepodległość nawiązywało hasło krzyżówki i rozwiązania rebusów. Nagrodą dla zawodników zwycięskiej drużyny były m.in. komiksy z serii „Tytus, Romek i A’Tomek” przypominające ważne wydarzenia z historii Polski. Były to pozycje: „Tytus, Romek i A’Tomek w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.”, „Tytus, Romek i A’Tomek jako warszawscy Powstańcy 1944.”, „Tytus, Romek i A’Tomek w Odsieczy Wiedeńskiej 1683 roku w wyobraźni Papcia Chmiela narysowani.”

Do turnieju stanęły czteroosobowe reprezentacje szkół: SP 1 i SP 3 w Barczewie, SP w Bartołtach Wielkich, Niepubliczna SP w Ramsowie, i SP w Łęgajnach. W sumie 5 drużyn, które  zaciekle rywalizowały ze sobą od początku do samego końca, biorąc udział w różnorodnych konkurencjach autorstwa organizatora turnieju – pana Tomasza Sołowieja. Zadaniem zawodników było m.in. rozwiązanie rebusów, układanie flag, wskazywanie państw na mapie. Od zręczności i opanowania zawodników zależało  łowienie banknotów euro, które nie tylko należało złapać na wędkę w wyznaczonym czasie, ale jeszcze uzupełnić odpowiednim nominałem. W konkurencji „Bajkowa wieża Babel”, uczestnicy turnieju musieli wykazać się znajomością języków. Zadaniem ich było rozpoznanie, w jakim języku emitowana była piosenka z czołówki popularnej bajki „Gumisie”.  Bystrością umysłu i umiejętnością korzystania z komputera należało wykazać się rozwiązując krzyżówkę przygotowaną w internetowej aplikacji Learning Apps oraz „Test o EURO”, utworzony w formularzu Google. Nie było łatwo!!! Laptopy, na których pracowali  uczestnicy konkursu, szkoła w Łęgajnach pozyskała realizując projekt „Nauka przez działanie”.

Punktami za wykonane zadania były żetony  – monety o nominale 1 euro. 5 żetonów zawodnicy wymieniali na złotą gwiazdkę, która pojawiała się na niebieskiej fladze drużyny. Zwycięstwo w turnieju przypadło tej drużynie, która jako pierwsza zgromadziła na swojej fladze 12 gwiazdek.

Turniej zakończył się egzaminem o wszystko. Drużyny odpowiadały na pytania o podwyższonym stopniu trudności. Wysoki poziom, zacięta walka, a więc ogromne emocje do samego końca. Odbyły się cztery tury pytań. Ostatnia tura rozstrzygnęły wszystko. O zwycięstwie zadecydowała ogromna wiedza, ale też szczęście. Ostatecznie, po podliczeniu wszystkich punktów, podział miejsc na podium wyglądał następująco:

I miejsce – SP 3 w Barczewie
II miejsce – SP w  Łęgajnach
III miejsce – SP w Bartołtach Wielkich

Zwycięzcy otrzymali wspaniałą statuetkę i plecaki ufundowane przez Burmistrza Miasta Barczewa, komiksy o tematyce związanej z „Niepodległą” oraz pamiątkowe dyplomy.  Pozostałe drużyny w nagrodę za dużą wiedzę i uczciwą rywalizację również otrzymały ciekawe nagrody.

Zwycięską drużynę ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Barczewie przygotowała pan Andrzej Sawicki.

Nasza drużyna przygotowana przez pana Marcina Cybrucha startowała w składzie: Wiktor Andernajs  – kl. Va, Ala Żuber – kl. VI, Antoni Minko – kl. VIIa oraz Antoni Siemiński – kl. VIIa .

Oprócz nagród uczniowie zyskali ogromną satysfakcję i bogate doświadczenia, które niewątpliwie przydadzą się w przyszłości.

Tomasz Sołowiej