Krwinki i witaminki dla całej rodzinki

Posted on Posted in Aktualności Barczewko

W poniedziałek, 18.11.19 r. w Szkole Filialnej w Barczewku odbyły się warsztaty edukacyjne pt. „Krwinki i witaminki dla całej rodzinki”. Zajęcia przeprowadziły panie z Polskiej Akademii Nauk z Olsztyna.

Dzieci miały  okazję dowiedzieć na czym polega zawód naukowca, co to jest krew, jaka jest jej rola, a także jaki jest wpływ zdrowego odżywiania się na organizm człowieka i na samą krew.

Panie opowiadały ciekawostki dotyczące krwi, jej koloru u ludzi i zwierząt oraz na temat zdrowego i niezdrowego jedzenia. Były zagadki i zabawy na ten temat. Dzieci dzięki odpowiednim opaskom, maskotkom i balonikom zamieniły się w czerwone i białe krwinki, a także płytki krwi. Transportowały tlen do wybranych części ciała ( dzieci z odpowiednimi planszami ), „zabierały” dwutlenek węgla. Jako płytki krwi tamowały krew(zaklejały rany), a będąc białymi krwinkami, zamieniały się w „białych policjantów „którzy bronili organizm przed wirusami i bakteriami. Mogły również obejrzeć pod mikroskopem, jak wygląda kropla krwi dziecka. Obserwowały też obraz krwi na kartkach ksero. Następnie odbyły się ćwiczenia praktyczne, gdzie dzieci mogły same budować z plasteliny modele krwi.

Dzieci były bardzo zaciekawione i zainteresowane zajęciami. Na koniec wszystkie otrzymały gry planszowe dla całej rodziny, dzięki którym będą mogły utrwalać zdobyte wiadomości. To były bardzo pouczające zajęcia, a dzieci wspaniale się przy tym bawiły.

Dziękujemy bardzo pani Annie Szostek i pozostałym paniom z PAN.

Jolanta Zarzycka