Żywa lekcja historii

Posted on Posted in KRONIKA SZKOLNA, Szkoła podstawowa

Północ&Południe

Kolejna żywa lekcja historii odbyła się w naszej szkole, tym razem o czasach amerykańskiej wojny secesyjnej. Naszą szkołę odwiedził Pan Robert Zelman, pasjonat historii, rekonstruktor odtwarzający bardzo wiernie sylwetkę żołnierza 58 Ochotniczego Pułku Piechoty Nowego Jorku, zwanego potocznie Polskim Legionem.

W spotkaniu uczestniczyły dwie klasy 7 oraz 5 B. Uczniowie zapoznali się z typowym umundurowaniem, poznali oszczędność amerykańskiej armii, historię Polaka walczącego po stronie Unii – Włodzimierza Krzyżanowskiego, zaznajomili się z sposobem żywienia, a także kontrowersyjnymi rozrywkami żołnierskimi. Na koniec zaprezentowana została broń – karabin kapiszonowy wraz z bagnetem. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali eksponaty, przymierzali umundurowanie, sprawdzali ciężar plecaka i pozowali do zdjęć.

Raz jeszcze składamy serdeczne podziękowanie Panu Robertowi!

Marcin Cybruch