Dzień Języka Ojczystego – 2017

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustano

wiony przez UNESCO w 1999 roku.

Jego obchody mają na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, promocję wielojęzyczności, a także zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących.

„Chronimy języki po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej”.

Naukowcy szacują, że w historii ludzkości istniało około 13 tysięcy języków. Jednak wraz z upływem wieków niektóre z nich zaniknęły. Obecnie na świecie używa się od 6. do 7. tysięcy. Według Wikipedii, najwięcej ludzi – ponad miliard 700 milionów – posługuje się językiem angielskim. Drugie miejsce zajmuje chiński, którego obecnie używa około miliard 400 milionów ludzi.

W pierwszej dziesiątce znalazły się również: hindi, arabsk

i, hiszpański, francuski, rosyjski, portugalski, bengalski i japoński.

Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 45 milionów ludzi.

W różnym stopniu zna go niemal 50 milionów ludzi na świecie.

W naszej szkole to święto trwało kilka dni.Do zabawy aktywnie włączyli się nauczyciele i uczniowie wszystkich klas. Były łamańce językowe, rebusy, gazetki ścienne nawiązujące do gwary warmińskiej, uczniowskie propozycje herbów naszych miejscowości.

Starsi uczniowie kl. IV-VI stanęli do walki o tytuł „Mistrza Mowy Ojczystej”. Zgłosiło się 17 osób do pisania bardzo trudnego dyktanda, spośród których wyłoniono troje zwycięzców:

Oliwia Makarewicz, kl. VIa

Nadia Smolińska, kl.  IVa

Jakub Mikołajczyk, kl. VIb

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody zorganizowane przez bibliotekę szkolną.

Organizatorzy:

Małgorzata Dawidson

Aleksandra Kaczyńska

Agnieszka Ćwiek-Pytel

Martyna Mrozoska

ACCESSIBILITY ASSISTANT