Turniej EUROPEJSKI już PEŁNOLETNI

Posted on Posted in KRONIKA SZKOLNA, Szkoła podstawowa
XVIII Gminny Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej- Łęgajny 2023

30 marca 2023r. już po raz osiemnasty odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łęgajnach, Gminny Turniej Wiedzy o UE.  Honorowym patronatem turniej obieli: Burmistrz Barczewa, Pan Andrzej Maciejewski oraz Komisja Europejska – Przedstawicielstwo w Polsce. Przybyłych zawodników oraz ich opiekunów powitali: Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w  Łęgajnach – pani Marzanna Moszczyńska, pan Burmistrz Barczewa Andrzej Maciejewski oraz przedstawicielka współorganizatora konkursu EUROPE DIRECT Olsztyn przy Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej, pani Anna Naumczyk-Szałaj.

Do turnieju stanęły czteroosobowe reprezentacje szkół: SP 1 i SP 3 w Barczewie, Niepubliczna SP w Kronowie, Niepubliczna SP w Ramsowie, Niepubliczna SP w Wipsowie i SP w Łęgajnach. W sumie 6 drużyn, które  zaciekle rywalizowały ze sobą od początku do samego końca, biorąc udział w różnorodnych konkurencjach autorstwa pomysłodawcy turnieju – pana Tomasza Sołowieja. Prowadzący konkurs: Pani Iwona Sosnowska i Pan Tomasz Sołowiej, przygotowali 10 konkurencji. Zadaniem zawodników było m.in. rozwiązanie rebusów, układanie flag, wskazywanie państw na mapie. Od zręczności i opanowania zawodników zależało  łowienie banknotów euro, które nie tylko należało złapać na wędkę w wyznaczonym czasie, ale jeszcze uzupełnić odpowiednim nominałem. W konkurencji „Bajkowa wieża Babel”, uczestnicy turnieju musieli wykazać się znajomością języków. Zadaniem ich było rozpoznanie, w jakim języku emitowana była piosenka z czołówki popularnej bajki „pszczółka Maja”.  Bystrością umysłu i umiejętnością korzystania z komputera należało wykazać się rozwiązując krzyżówkę „Flagi państw UE”, przygotowaną w internetowej aplikacji Learning Apps oraz „Test o EURO”, utworzony w formularzu Google. Nie było łatwo!!!

Punktami za wykonane zadania były żetony  – monety o nominale 1 euro. 5 żetonów zawodnicy wymieniali na złotą gwiazdkę, która pojawiała się na niebieskiej fladze drużyny. Zwycięstwo w turnieju przypadło tej drużynie, która jako pierwsza zgromadziła na swojej fladze 12 gwiazdek.

Turniej zakończył się egzaminem o wszystko. Drużyny odpowiadały na pytania o podwyższonym stopniu trudności. Wysoki poziom, zacięta walka, a więc ogromne emocje do samego końca. Odbyły się trzy tury pytań, w których wyłoniona została I i II drużyna. Aby przyznać III miejsce potrzebna była kilkuturowa dogrywka pomiędzy szkołami SP 1 w Barczewie i SP w Łęgajnach. O zwycięstwie zadecydowała ogromna wiedza, ale też szczęście. Ostatecznie, po podliczeniu wszystkich punktów, podział miejsc na podium wyglądał następująco:

I miejsce – SP 3 w Barczewie
II miejsce – NSP w  Kronowie
III miejsce – SP 1 w Barczewie

Zwycięzcy otrzymali z rąk Pana Wiceburmistrza Piotra Mosta, wspaniałą statuetkę ufundowaną przez Burmistrza Barczewa. Pani Anna Naumczyk-Szałaj wręczyła tajemnicze woreczki z nagrodami zaś Pani Dyrektor Marzanna Moszczyńska, pamiątkowe dyplomy. Pozostałe drużyny w nagrodę za dużą wiedzę i uczciwą rywalizację również otrzymały ciekawe nagrody oraz dyplomy. Każda ze szkół biorących udział w turnieju  otrzymała fantastyczną grę dydaktyczną. Fundatorem nagród jest EUROPE DIRECT Olsztyn.

Oprócz nagród uczniowie zyskali ogromną satysfakcję i bogate doświadczenia, które niewątpliwie przydadzą się w przyszłości.

Zwycięską drużynę, ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Barczewie, przygotował pan Piotr Futerski.

Drużyna z SP w Łęgajnach zajęła IV miejsce. Szkołę reprezentowali:

Piotr Pazera, kl. VIIIa, Daniel Potorski, klasa VIIIb, Adam Pytel, kl. VI i Grian Gorczyński, kl. V. Opiekun drużyny: pan Marcin Cybruch.

Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi Andrzejowi Maciejewskiemu, za objęcie turnieju patronatem, Panu Piotrowi Mostkowi   oraz Pani Annie Naumczyk-Szałaj,  jak również wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom, którzy przyczynili się do  przygotowania i przeprowadzenia tego przedsięwzięcia.

Tomasz Sołowiej