Korzystamy z dofinansowania Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie

SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE Z WYKONANIA PROJEKTU

realizowanego w Szkole Podstawowej w Łęgajnach 

wchodzącej w skład Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Łęgajnach

UMOWA DOTACJI Nr 00184/24/14013/EE-SC/D

            Projekt Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej  pt. „Rowerem przez świat” był realizowany w Szkole Podstawowej  w Łęgajnach w terminie  od 02.09.2024 r. do 20.06.2025r.

           W ramach realizacji projektu ekologicznego pt. „Rowerem przez świat” w Szkole Podstawowej  w Łęgajnach zorganizowane zostały różnorodne działania edukacyjne mające na celu podniesienie świadomości ekologicznej na temat wszelkich form transportu, które stanowią alternatywę dla dominacji samochodu w pasażerskim transporcie lądowym. Obejmują między innymi takie formy przemieszczania się jak: jazda na rowerze, UTO, hulajnogi elektryczne. Wpływ pojazdów niskoemisyjnych na ochronę środowiska. Jazda na rowerze to aktywność fizyczna, która przynosi wiele korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Poprawia wydolność układu sercowo-naczyniowego, wzmacnia mięśnie, zwiększa pojemność płuc i pomaga w spalaniu kalorii. Dodatkowo, jazda na rowerze wpływa na lepszy sen, redukuje stres i poprawia samopoczucie. 

        Projekt obejmował zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne, konkursy, wycieczki oraz akcje, które miały na celu edukowanie uczniów w kwestiach ochrony środowiska, ochrony bioróżnorodności oraz podnoszenia sprawności fizycznej poprzez aktywne spędzanie czasu.

Zrealizowane działania:

1.Wymiana podłoża pod miasteczko rowerowe 

 2.Montaż miasteczka ruchu drogowego  w rozmiarach 

3.Organizacja Gminnego Konkursu Plastycznego „Ja i mój rower”

W dniu 16 kwietnia 2025r. zostały  wręczone nagrody i dyplomy zwycięzcom i wyróżnionym w Gminnym Konkursie Plastycznym „Ja i mój rower”. Na konkurs wpłynęły 93 prace. Na uroczystości gościliśmy  Pana Burmistrza Grzegorza Matłokę wraz z Panią Dyrektor Oświaty Barbarą Szałaj. Dyrektor Szkoły Marzanna Moszczyńska wraz z gośćmi gratulowała najmłodszym zdobytych sukcesów! Każde dziecko otrzymało nagrodę rzeczową i pamiątkowe dyplomy.

4.Powiatowy Konkurs Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Barczewie

W dniu 25 kwietnia 2025 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Barczewie odbył się Powiatowy Konkurs Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Bartłomiej z klasy VII, Stanisław z klasy VI a, Filip z klasy VI a, Julian z klasy VII, Alan z klasy VII, Eliza z klasy VI b oraz Zosia z klasy V.

Uczniowie rywalizowali w czterech konkurencjach: teście znajomości przepisów ruchu drogowego, zadaniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy, przejeździe przez miasteczko komunikacyjne oraz na torze przeszkód. Nasza drużyna zajęła VI miejsce.

5. Rajd rowerowy

Grupa uczniów klasy 5 wraz z wychowawcą, panem Marcinem Cybruchem, miała wycieczkę rowerową, by aktywnie poznawać piękne, warmińskie okolice szkoły: Kaplityny – Nikielkowo – Jezioro Wadąg. Były to działania wspierające projekt “Rowerem przez Świat”, którego min. celem jest promowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie postaw proekologicznych. Nie można zapominać, że rower to pojazd niskoemisyjny, który nie tylko dba o naszą kondycję, ale także o czystość powietrza  i przyszłość naszej planety. 

   6. Realizacja ogólnopolskiego programu ekologicznego „Kubusiowi Przyjaciele   Natury”

   W ramach realizacji tematyki propagującej zdrowy styl życia uczniowie klas I-III uczestniczyli w zajęciach: „Misja Ruch. Na tropie aktywności fizycznej”. Uczniowie obejrzeli bajkę „Sport to zdrowie”. Wysłuchały bajki: „Siedem prac detektywa Ząbka. Sport to zdrowie!” Uczyły się piosenki „O tym, jak ćwiczymy”. 

7. Udzielanie pierwszej pomocy.  

   W dniu 28.02.2025 r. klasy szóste spędziły noc w szkole. Były rozgrywki, mecz oraz trening z udzielania pierwszej pomocy. Na szkoleniowym AED – automatyczny defibrylator zewnętrzny – uczniowie uczyli się  uruchamiać i właściwie wykonywać czynności ratunkowe na poszkodowanym bez oddechu. Każdy przećwiczył ułożenie oddychającego poszkodowanego w bezpiecznej pozycji. 

  Klasa 1b odwiedziła salę edukacyjną „Ognik” PSP w Olsztynie. Dzieci zobaczyły symulację pożaru, dowiedziały się jak udzielać pomocy poszkodowanym , utrwaliły numery alarmowe.

 W dniu 21 stycznia 2025 r. strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Barczewku odwiedzili naszą szkołę. Jak udzielać pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia? Gdzie zadzwonić by wezwać pomoc? Jak zareagować? Takich porad udzielali strażacy. Na spotkaniu uczniowie klas I-III uczyli się wzywania służb ratunkowych, przekazywania ważnych informacji na temat poszkodowanego i miejsca zdarzenia. Utrwalały numery alarmowe oraz poznały sposoby sprawdzania przytomności i udzielenia pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Mieli także możliwość przećwiczenia resuscytacji na fantomach. 

8. Spotkanie z policjantami z Komisariatu Policji w Barczewie.


  W dniu 29 października 2024 r. w naszej szkole uczniowie klas 1-3 wzięli udział w spotkaniu z Panem dzielnicowym, który przybliżył dzieciom najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pieszy- uczestnik ruchu drogowego. Policjanci zwrócili uwagę na warunki pogodowe, krótszy dzień, szybko zapadający zmrok. Uwrażliwili  uczniów na noszenie odblasków, ubrań  z elementami odblaskowymi. Jak w takich warunkach powinni zachować się rowerzyści?  Na koniec każdy otrzymał odblask ufundowany przez SKO- Szkolną Kasę Oszczędności. Bądźmy bezpieczni!

9. Spotkanie z policjantem z Komisariatu Policji w Barczewie

  W dniu 10 czerwca  2025 r. w naszej szkole gościliśmy st. sierż. Arkadiusza Dąbkowskiego z Komisariatu Policji w Barczewie. Pan policjant omówił , w co powinien być prawidłowo wyposażony rower, żeby można było być uczestnikiem ruchu drogowego. Chętni uczniowie z klas I- IV mogli przy asyście p. policjanta ćwiczyć jazdę rowerem po ulicach miasteczka rowerowego. Pani Dyrektor Marzanna Moszczyńska podziękowania st. sierż. Arkadiuszowi Dąbkowskiemu za praktyczne zajęcia oraz przypomnienie zasad poruszania się rowerem po drogach. Jednocześnie zachęciła uczniów naszej szkoły, aby po zajęciach lekcyjnych w obecności opiekunów korzystały z miasteczka rowerowego ucząc się bezpiecznej jazdy na rowerze.

10. Światowy Dzień Roweru,  to  coroczne święto obchodzone na świecie 3 czerwca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 12 kwietnia 2018 r. W związku z tym pan policjant, którego gościliśmy w szkole w dniu 10 czerwca omówił budowę roweru oraz sprawdził, czy rowery w stojakach rowerowych spełniają wszystkie warunki bezpieczeństwa.

Pani pielęgniarka omówiła na zajęciach: Jak dbać o higienę osobistą, żeby cieszyć się zdrowiem i kondycją fizyczną?

Uczniowie z klas I-III na zajęciach świetlicowych malowały rowery, kleiły, wycinały.

11.Ulotki informacyjne, promujące zalety jazdy na rowerze.

12. Karta rowerowa

Wychowankowie klasy 4 intensywnie przygotowują się do uzyskania karty rowerowej. Pod czujnym okiem nauczyciela pani Renaty Małyskiej rozwiązują testy oraz wykonują zadania praktyczne w miasteczku rowerowym.

13. Świadomy pieszy.

   Korzystając ze sprzyjających warunków pogodowych, uczniowie klasy III A wraz z nauczycielami podjęli akcję “Świadomy pieszy”. Wybrali się w okolice szkoły aby przypomnieć najważniejsze zasady obowiązujące na drogach, dla pieszych i rowerzystów. Znajomość znaków drogowych, zasady przechodzenia na pasach, zasady poruszania się pojazdem niskoemisyjnym.

Działania informacyjno-edukacyjne:

1.Edukacja na stronie internetowej i w mediach społecznościowych

W celu kształtowania postawy świadomego i kulturalnego uczestnika ruchu drogowego,  edukacja w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych jako pieszy i kierowca oraz nauka poprawnego zachowania się na skrzyżowaniach równorzędnych prowadzone były regularne działania informacyjne na stronie internetowej Zespołu oraz na jego profilu na Facebooku. W materiałach zamieszczanych na tych platformach rodzice, uczniowie oraz społeczność lokalna mogli zapoznać się z informacjami na temat działań realizowanych w ramach projektu. Zostały tam opublikowane zdjęcia, relacje z wydarzeń,  a także krótkie artykuły edukacyjne dotyczące działań w zakresie ekologii.

2.Współpraca z Gminą Barczewo i lokalnymi mediami

Informacje o projekcie zostały również opublikowane na Facebooku Gminy Barczewo oraz w Biuletynie  „Wiadomości Barczewskie”. Dzięki tym działaniom, mieszkańcy gminy zostali poinformowani o działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz edukacji ekologicznej, a także o korzyściach wynikających z powstania na boisku szkolnym stacjonarnego  miasteczka rowerowego.

3.Ulotki informacyjne

W ramach akcji promocyjnej opracowano ulotki informacyjne, które zostały rozpowszechnione wśród rodziców i uczniów. Ulotki dotyczyły zalet korzystania z roweru jako niskoemisyjnego transportu drogowego. Miały służyć podnoszeniu świadomości ekologicznej, propagowaniu korzystania z transportu publicznego  i wpływie transportu niskoemisyjnego  na  zdrowie i ochronę środowiska.

Podsumowanie

            Działania informacyjno-edukacyjne w ramach projektu „Rowerem przez świat” były skutecznym narzędziem w promowaniu postaw proekologicznych w społeczności lokalnej. Dzięki wykorzystaniu mediów społecznościowych, współpracy z gminą oraz lokalnymi mediami, udało się dotrzeć do szerokiego kręgu odbiorców, w tym rodziców, nauczycieli, uczniów oraz mieszkańców gminy Barczewo. Ulotki informacyjne stanowiły wartościowy materiał edukacyjny, który przyczynił się do wzrostu świadomości ekologicznej, zarówno wśród najmłodszych, jak i dorosłych.

          Powstanie miasteczka rowerowego jest niewątpliwie miejscem zajęć dla uczniów klas I-VIII. Uczniowie klas I-III  mogą przyswajać zasady ruchu drogowego, utrwalać znaki drogowe. Uczniowie klas IV mogą przygotowywać się do egzaminu na kartę rowerową. Miasteczko rowerowe może być miejscem zawodów rowerowych dla uczniów szkół z gminy Barczewo. Po zajęciach lekcyjnych może to być miejsce spędzania wolnego czasu przez dzieci i rodziców. Dzieci najmłodsze  (przedszkolne)  mogą bezpiecznie uczyć się jazdy na rowerze. Zajęcia z wykorzystaniem rowerów  nie tylko kształtują świadomość ekologiczną uczniów, ale także zachęcają do aktywnego spędzania wolnego czasu, pozwalają na budowanie postaw odpowiedzialności za naszą planetę wśród przyszłych pokoleń. Rower w dzisiejszych czasach staje się coraz popularniejszy. Więcej ludzi korzysta z niego jako środka transportu, ale także rekreacyjnie dla zdrowia i poprawy kondycji fizycznej. Rowery są coraz nowocześniejsze i bezpieczne. Wszystko to sprawia, że jazda rowerem to duża przyjemność       i  popularna forma nie tylko spędzania wolnego czasu, ale także sposób na dojazdy do szkoły, do pracy, na zakupy oraz wycieczki krajoznawcze z rodziną.

ACCESSIBILITY ASSISTANT