Europejskie zmagania szkół gminy Barczewo.

Posted on Posted in Szkoła podstawowa

XIV Gminny Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej- Łęgajny 2017.

1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. W marcu 2004r. po raz pierwszy zorganizowaliśmy w Szkole Podstawowej w Łęgajnach Gminny Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej, aby zachęcić  uczniów naszej i sąsiednich szkół do poznania krajów Wspólnoty Europejskiej. Turniej ma formę gry dydaktycznej, w której oprócz dużej wiedzy liczy się taktyka, współpraca w grupie, zręczność, szybkość działania i szczęście.

W tym roku, 29 marca, uczniowie Gminy Barczewo spotkali się na europejskich zmaganiach po raz czternasty. Kolejny raz patronat na turniejem objął Burmistrz Miasta Barczewo. Przybyłych zawodników oraz ich opiekunów powitała Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w  Łęgajnach – pani Elżbieta Kozłowska wraz ze specjalnym gościem, panią Hanną Chyżyńską – Dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty i Zdrowia w Barczewie.

Do turnieju stanęły czteroosobowe reprezentacje szkół z Barczewa, Bartołt Wielkich, Ramsowa, Wipsowa i Łęgajn. W sumie 5 drużyn, które  zaciekle rywalizowały ze sobą od początku do samego końca, biorąc udział w różnorodnych konkurencjach autorstwa organizatora turnieju – pana Tomasza Sołowieja. Zadaniem zawodników było m.in. rozwiązanie rebusów, układanie flag, wskazywanie państw na mapie. Bystrością umysłu należało wykazać się podczas szukania drogi w labiryncie i architektonicznych „Perełek Europy”. Od zręczności i opanowania zawodników zależało natomiast łowienie banknotów euro, które nie tylko należało złapać na wędkę w wyznaczonym czasie, ale jeszcze uzupełnić odpowiednim nominałem. Uczestnicy turnieju musieli również wykazać się znajomością zwrotów grzecznościowych w różnych językach. Nie było łatwo!!!

Punktami za wykonane zadania były żetony  – monety o nominale  1 euro. 5 żetonów zawodnicy wymieniali na złotą gwiazdkę, która pojawiała się na niebieskiej fladze drużyny.  Zwycięstwo w turnieju przypadło tej drużynie, która jako pierwsza zgromadziła na swojej fladze 12 gwiazdek.

Turniej zakończył się egzaminem o wszystko. Drużyny przygotowały pytania, które zostały rozlosowane wśród zespołów przeciwników. Wysoki poziom, zacięta walka, a więc ogromne emocje do samego końca. Ostatnie dwie tury pytań rozstrzygnęły wszystko. O zwycięstwie zadecydowała ogromna wiedza, ale też szczęście. Ostatecznie, po podliczeniu wszystkich punktów, podział miejsc na podium wyglądał następująco:

I miejsce – SP w Barczewie
II miejsce – SP w  Łęgajnach
III miejsce – SP w Bartołtach Wielkich

      Zwycięzcy otrzymali wspaniałą statuetkę ufundowaną przez Burmistrza Miasta Barczewa, grę dydaktyczną o tematyce unijnej, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody indywidualne. Pozostałe drużyny w nagrodę za dużą wiedzę i uczciwą rywalizację również otrzymały ciekawe nagrody.

Zwycięską drużynę ze Szkoły Podstawowej w Barczewie przygotowała Pani Elżbieta Bilkiewicz.

Nasza drużyna przygotowana przez p. Aleksandrę Kaczyńską startowała w składzie: Wiktor Andernajs  – kl. IVa, Ala Żuber – kl. V, Antoni Minko – kl. VIa oraz Antoni Siemiński – kl. VIa .

Oprócz nagród uczniowie zyskali ogromną satysfakcję i bogate doświadczenia, które niewątpliwie przydadzą się w przyszłości.

                                                                              Tomasz Sołowiej

Aleksandra Kaczyńska