XIX Gminny Turniej Wiedzy o UE w XX-lecie Polski w Unii Europejskiej

Posted on Posted in KRONIKA SZKOLNA, Szkoła podstawowa

XIX Gminny Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej – Łęgajny 2024

26 marca 2024r. już po raz dziewiętnasty odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łęgajnach, Gminny Turniej Wiedzy o UE.  Turniej zostało objęty Honorowym patronatem przez Burmistrza Barczewa. Przybyłych zawodników oraz ich opiekunów powitali: Wicedyrektor – pani Martyna Mrozowska, pan Burmistrz Miasta Barczewo Andrzej Maciejewski, pan Wiceburmistrz Piotr Mostek oraz przedstawicielka współorganizatora konkursu EUROPE DIRECT Olsztyn przy Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rolniczej, pani Anna Naumczyk-Szałaj.

Do turnieju stanęły czteroosobowe reprezentacje szkół: SP 1 i SP 3 w Barczewie, Niepubliczna SP w Kronowie, Niepubliczna SP w Ramsowie i SP w Łęgajnach. W sumie 5 drużyn, które z wielką pasją  rywalizowały ze sobą, biorąc udział w różnorodnych konkurencjach autorstwa pomysłodawcy turnieju – pana Tomasza Sołowieja. Prowadzący konkurs: pani Iwona Sosnowska i pan Tomasz Sołowiej, przygotowali 10 konkurencji. Zadaniem zawodników było m.in. rozwiązanie rebusów i krzyżówki sprawdzającej znajomość flag państw UE, wskazywanie państw na mapie. Od zręczności i opanowania zawodników zależało  łowienie banknotów euro, które nie tylko należało złapać na wędkę w wyznaczonym czasie, ale jeszcze uzupełnić odpowiednim nominałem. W konkurencji „Bajkowa wieża Babel”, uczestnicy turnieju musieli wykazać się znajomością języków oraz cech charakterystycznych państw. Zadaniem ich było rozpoznanie, w jakim języku emitowana była piosenka z czołówki popularnej bajki „ScoobyDoo”. Refleksem, bystrością umysłu i umiejętnością korzystania z komputera należało wykazać się zbierając artefakty i rozwiązując zagadki w Labiryncie przygotowanym w aplikacji Scratch. Nie było łatwo!!!

Punktami za wykonane zadania były żetony  – monety o nominale 1 euro. 5 żetonów zawodnicy wymieniali na złotą gwiazdkę, która pojawiała się na niebieskiej fladze drużyny. Zwycięstwo w turnieju przypadło tej drużynie, która jako pierwsza zgromadziła na swojej fladze 12 gwiazdek.

Turniej zakończył się egzaminem o wszystko. Drużyny odpowiadały na pytania o podwyższonym stopniu trudności. Wysoki poziom, zacięta walka, a więc ogromne emocje do samego końca. Odbyły się dwie tury pytań, w których wyłoniona została zwycięska drużyna. O zwycięstwie zadecydowała ogromna wiedza, ale też szczęście. Ostatecznie, po podliczeniu wszystkich punktów, podział miejsc na podium wyglądał następująco:

I miejsce – SP 1 w Barczewie
II miejsce – SP 3 w Barczewie
III miejsce – NSP w  Kronowie

Zwycięzcy otrzymali wspaniałą statuetkę ufundowaną przez Burmistrza Miasta Barczewo. Pani wicedyrektor Martyna Mrozowska wręczyła wszystkim zawodnikom pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez EUROPE DIRECT Olsztyn i Burmistrza Barczewa.  Każda ze szkół biorących udział w turnieju  otrzymała fantastyczną grę dydaktyczną oraz książkę o tematyce unijnej.

Oprócz nagród uczniowie zyskali ogromną satysfakcję i bogate doświadczenia, które niewątpliwie przydadzą się w przyszłości.

Zwycięską drużynę, ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barczewie, przygotowała pani Elżbieta Bilkiewicz.

Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi Andrzejowi Maciejewskiemu, za objęcie turnieju patronatem, Panu Piotrowi Mostkowi   oraz Pani Annie Naumczyk-Szałaj,  jak również wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom, którzy przyczynili się do  przygotowania i przeprowadzenia tego przedsięwzięcia.

                                                                     Tomasz Sołowiej              

nauczyciel matematyki i informatyki