Myślą przy Polsce

Posted on Posted in KRONIKA SZKOLNA, Szkoła podstawowa

Uroczysty apel z okazji 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

9 listopada w naszej szkole przeżywaliśmy podniosłą uroczystość 100-lecia ODZYSKANIA przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI. W tym dniu we wszystkich polskich szkołach o godz. 11.11 zabrzmiał czterozwrotkowy hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Tak działo się również w naszej szkole. Uczniowie klas I-IV dwukrotnie śpiewali hymn: w trakcie apelu oraz po nim, kiedy na sali gimnastycznej zgromadzeni byli uczniowie klas V-VIII wraz z nauczycielami, zaproszonymi gośćmi i rodzicami.  Oba apele zapoczątkowało uroczyste wprowadzenie Sztandaru Szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia fragmentów uroczystości:

Godz. 11:11 – wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

Część 1 – Historia Polski do czasów zaborów

Niepodległość Listopadowa piosenka

Taniec ze wstążkami.

Myślimy o Polsce – finał apelu grupy młodszej.

 

Za sprawą filmów i piosenek przypomnieliśmy sobie dzieje naszego Państwa, wydarzenia przynoszące mu chlubę oraz te, które kosztowały Polaków wiele ofiar. Takim wydarzeniem był III rozbiór Polski, za przyczyną którego Polska zniknęła jako państwo z mapy Europy. W dwa lata później powstał Mazurek Dąbrowskiego. Polacy niezmordowanie organizowali zrywy powstańcze, stawiali opór przed rusyfikacją i germanizacją narodu. Zobaczyliśmy to na filmie  nakręconym w naszej szkole kilka lat temu, a opowiadającym o buncie dzieci we Wrześni z 1901 roku.  Na apelach dowiedzieliśmy się, jaką rolę odegrał Józef Piłsudski w odzyskiwaniu przez Polskę prawa do własnej państwowości. Zrozumieliśmy, że w pełni niezależną stała się Polska po 1989 roku, przeżywając wcześniej piekło II wojny światowej i skutki zależności od Związku Radzieckiego.

Nastrój przeżywanego święta wzmocniły piosenki w wykonaniu naszych koleżanek: Oliwii Bastek, Iliany Pawlak, Oliwii Andernajs, Zosi Moszczyńskiej. W postać Białego Orła wcieliła się w wierszach Nadia Smolińska, która wraz z koleżankami wykonała taniec do pięknej muzyki Michała Loreca „Taniec Eleny”. Wraz z Nadią zatańczyły: Maja Mrozowska, Amelia Złotucha, Julia Cholewa, Amelia Albrechczyńska, Oliwia Szlemp, Michalina Banasik. Wiersze o Polsce recytowali: Agata Wasieczko, Michał Dominiak, Maks Żarski, Oliwia Bastek, Maja Brzezińska, Hania Kacprzak. Mazura na skrzypcach umiejętnie zagrał Bartek Bułakowski. W roli konferansjerów wystąpili Patrycja Bojarska i Maks Kacprzak. Widowisko przygotowali pani Iwona Sankowska, pan Tomasz Sołowiej, pani Anna Bułakowska.

Oba apele zakończyło odśpiewanie piosenki „Myślimy o Polsce”, w czym pomogły nam dziewczęta ze scholii.

W trakcie drugiego apelu, przed częścią artystyczną Pani Dyrektor wraz z koordynatorką realizowanych w Zespole projektów panią Katarzyną Genatowską wręczyła dyplomy i nagrody stypendialne najlepszym uczniom. Odbierali je wraz z rodzicami. Stypendystami zostali: Jakub Mikołajczyk, Gabriela Kusiak, Antoni Siemiński, Daria Wania, Fabian Żelazny, Maksymilian Kacprzak, Patrycja Bojarska, Wiktor Andernajs, Bartosz Mrozowski, Maria Gajdamowicz, Weronika Pazera, Hanna Kacprzak, Oliwia Bastek, Dawid Piotrowski, Mikołaj Warcaba.

Naszym koleżankom, kolegom i ich rodzicom gratulujemy.

   Sobie, z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę, życzymy kształtowania patriotycznego ducha i postawy młodego patrioty w wolnej Ojczyźnie, za którą niedługo, jako dorośli, będziemy odpowiedzialni.

Iwona Sankowska