83 rocznica wybuchu II wojny światowej

Posted on Posted in Aktualności Barczewko, KRONIKA SZKOLNA, Szkoła podstawowa
Zamiast szkolnego dzwonka tysiące młodych ludzi, nauczycieli usłyszało odgłosy bombardowań, huk dział.

1 września mija kolejna rocznica wybuchu drugiej wojny światowej – katastrofy o niespotykanej wcześniej skali. O świcie, wojska niemieckie, przekroczyły granice państwowe Polski. Nasza Armia, stawiała bohaterski opór przeważającym siłom najeźdźcy. Do obrony kraju, stanęły nie tylko regularne wojska, ale także ludność cywilna i harcerze.

Papież Jan Paweł II podczas swojej trzeciej pielgrzymki do Polski spotkał się z młodzieżą  na Westerplatte do której skierował następujące przesłanie: „Każdy z Was, młodzi Przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować. Wreszcie, jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba utrzymać i obronić, tak jak to Westerplatte.”

Marcin Cybruch