Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Posted on Posted in KRONIKA SZKOLNA, Szkoła podstawowa

Apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowany prze uczniów klasy III

28 kwietnia, na kilka dni przed uroczystością obchodów Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, klasy I-III zebrały się na sali gimnastycznej, by w formie zabawowo-zadaniowej przypomnieć sobie, dlaczego obchodzi się Święto Konstytucji 3 Maja, z jakiego powodu konstytucja jest, powinna być  ważna dla każdego Polaka. Przy wykorzystaniu piosenek uczniowie zaznajomili się po krótce z czasem w historii Polski po I rozbiorze, z postaciami, zaangażowanymi w wypracowanie i uchwalenie majowej konstytucji. Wraz z opiekunami rozwiązywali krzyżówkę, której rozwiązanie tłumaczyło czym jest konstytucja. Wspólnie decydowali, jakie zachowanie, działanie jest prawem, a jakie obowiązkiem. Na koniec złożyli uroczyste przyrzeczenie.

Jestem Polakiem, w sercu Polskę noszę

Słowa przysięgi dla Polski zanoszę

Będę się uczył na miarę swych sił

Każdego szanował, a nikogo bił

Pomagać będę słabszym, starszych nie zawiodę

Dbać będę o język, promować polską mowę

Nie będę szukać zwady, dialogiem spory zniosę

Rodzicom zamiast wstydu powód dumy przyniosę

Szanować będę wszystko co rośnie i co żyje

Pamiętać będę, że w  tym wszystkim polskie serce bije

A kiedy już dorosłym będę z prawem głosowania

Wybierać będę patriotów bez zażenowania

Pracować będę dobrze, nie pójdę na łatwizny

Bo chcę być oddanym Polakiem dla dobra Ojczyzny

A teraz jako młody Polak Polsce obiecuję

Że to, co polskie w sercu noszę i Polsce ślubuję!

Iwona Sankowska