Światowy Dzień Języków Obcych

Posted on Posted in KRONIKA SZKOLNA, Szkoła podstawowa

Światowy Dzień Języków Obcych w Świetlicy

26 września w Światowym  Dniu Języków Obcych Świetliczaki posłuchały trochę ciekawostek związanych z tym dniem. Jak to zrozumieć, że w Europie mamy 47 państw uznawanych na arenie międzynarodowej, a używanych języków jest ponad 200?  Dzieci w mig podchwyciły myśl, że chodzi tu o gwarę. Idąc tym tropem najpierw wysłuchaliśmy on-line krótkiej lekcji języka kaszubskiego. Gdyby nie słownik objaśniający pojęcia niewiele byśmy zrozumieli. Potem przyszła kolej na interpretację wiersza J. Tuwima „Lokomotywa”, a po nim bajki „Czerwony Kapturek” po … śląsku.

Oj śmiechu było sporo. Kto z was wie co znaczą takie słówka i wyrażenia: wlazuj wartko, kaj tak drapko lecisz dziołuszko, dej se pozor, ocyganił i legnął do łóżka?

A dzieci intuicyjnie odgadywały większość śmiesznych zwrotów. Na deserek ŚDJO chętni pobawili się jeszcze puzzlami w języku angielskim.

Renata Szczepańska