Tysiąc zadań, jak tysiąc kroków do spełnienia marzeń.

Posted on Posted in KRONIKA SZKOLNA, Szkoła podstawowa

Tysiąc zadań, jak tysiąc kroków do spełnienia marzeń.

Nasza wspólna przygoda z matematyką zaczęła się we wrześniu 2014 roku. Wtedy to Kuba przeszedł ze szkoły filialne w Barczewku do czwartej klasy Szkoły Podstawowej w Łęgajnach.  Chłopiec szybko dał się poznać z dobrej strony.

Był ciekawy świata, wszechstronny, pracowity, aktywny, taktowny, cierpliwy i wyrozumiały. Te cechy charakteru były bardzo cenne. Kuba stale zgłaszał się do odpowiedzi. Często był pomijany, gdyż koledzy też chcieli zabrać głos podczas lekcji. Pomimo tego, że był od nich o rok młodszy, podążał zazwyczaj krok przed nimi. Wtedy posiadł umiejętność samodzielnej pracy.

Pierwszy wyjazd na Warmińsko–Mazurskie Zawody Matematyczne na UWM w Olsztnie. Kuba miał wtedy 11 lat, był w V klasie. Do zawodów przygotowywał się z kolegą Jankiem z klasy VI. W maju pojechaliśmy na Wydział Matematyki i Informatyki na finał konkursu. Byliśmy pod wielkim wrażeniem. W jednym miejscu spotkaliśmy fanów matematyki ze szkół podstawowych, gimnazjum i szkół średnich całego województwa.  Janusz znalazł swe nazwisko na liście z wynikami, Kuba nie. Chłopiec nie zraził się. Nabierał doświadczenia. Przez kolejny rok rozwiązaliśmy setki zadań wyszukanych z różnych konkursów w Polsce.

W szóstej klasie Kuba spróbował swoich sił w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Matematyki. Osiągnął pierwszy sukces – został finalistą. W maju wróciliśmy na Zawody Matematyczne na UWM. Uczestnicy mieli do rozwiązania 5  skomplikowanych zadań. Przeglądając tabelę z wynikami, nie mogliśmy uwierzyć – zajął III miejsce.

Kolejny rok ciężkiej pracy, ponownie przyniósł tytuł finalisty w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym, I miejsce w XVI Warmińsko – Mazurskich Zawodach Matematycznych UWM – w kategorii szkół podstawowych oraz ex aequo I miejsce w finale V edycji międzynarodowego konkursu  „Z MATEMATYKĄ  przez ŚWIAT”. Czy można chcieć więcej?

Zostało jeszcze jedno marzenie. Zdobyć tytuł LAUREATA w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym organizowanym przez Warmińsko–Mazurskiego Kuratora Oświaty. Tytuł ten zwalnia z egzaminu ósmoklasisty z matematyki i otwiera drzwi do szkół średnich w całym kraju. Nie spoczęliśmy na laurach. Rozwiązaliśmy kolejny tysiąc zadań konkursowych, otwartych i tych testowych. A tak naprawdę to rozwiązał je Kuba – ja wyszukałem je w necie.

Finał konkursu odbył się w piątek 15 lutego 2019 r. Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki do 22 marca.

Marzenia się spełniają!

 Jakub Mikołajczyk, uczeń SP im. Jana Pawła II w Łęgajnach został LAUREATEM

Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki.

Tomasz Sołowiej

nauczyciel Matematyki