XVI EUROPEJSKIE zmagania – Łęgajny 2019

Posted on Posted in KRONIKA SZKOLNA, Szkoła podstawowa

XVI Gminny Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej – Łęgajny 2019

„Niepodległa w Unii Europejskiej – Polska na tle państw Unii”.

W dniu 27 marca Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, po raz szesnasty gościła uczniów Gminy Barczewo podczas Turnieju Wiedzy o UE. O godzinie 9:00, przybyłych zawodników oraz ich opiekunów powitała pani Dyrektor Elżbieta Kozłowska. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Miasta Barczewo. Pani dyrektor życząc zwycięstwa najlepszym, zapowiedziała, że PUCHAR oraz nagrody wręczy specjalny gość – pan Burmistrz Andrzej Maciejewski.

Turniej ma formę gry dydaktycznej, w której oprócz dużej wiedzy liczy się taktyka, współpraca w grupie, zręczność, szybkość działania i szczęście. Do rywalizacji stanęły czteroosobowe reprezentacje szkół: SP 1 i SP 3 w Barczewie, Niepubliczna SP w Ramsowie, i SP w Łęgajnach. W sumie 4 drużyny złożone z uczniów klas VI – VIII, które  zaciekle rywalizowały ze sobą, biorąc udział w różnorodnych konkurencjach autorstwa organizatora turnieju – pana Tomasza Sołowieja.

Konkurencją wstępną było zbijanie kręgli, pod którymi kryły się pytania o zróżnicowanej trudności. Najtrudniejsze okazały się pytania dotyczące geografii państw UE. Wykonując kolejne zadania zawodnicy musieli wykazać się bystrością umysłu i umiejętnością korzystania z komputera, rozwiązując krzyżówkę przygotowaną w internetowej aplikacji Learning Apps oraz test „Polska na tle państw UE”, utworzony w formularzu Google. Nie było łatwo!!! W różnorodnych konkurencjach rywalizujące drużyny rozwiązywały m.in.rebusy, układały flagi, przyporządkowywały flagom państwa i ich stolice, wskazywały państwa na mapie. Od zręczności i opanowania zawodników zależało łowienie banknotów euro, które nie tylko należało złapać na wędkę w wyznaczonym czasie, ale jeszcze uzupełnić odpowiednim nominałem. W konkurencji „Bajkowa wieża Babel”, uczestnicy turnieju musieli wykazać się znajomością języków. Zadaniem ich było rozpoznanie, w jakim języku emitowana była piosenka z czołówki popularnej bajki „Pszczółka Maja”. Była to okazja do przypomnienia sylwetek wykonawcy polskie wersji piosenki Zbigniewa Wodeckiego oraz czeskiej i niemieckiej czołówki bajki, którą śpiewał czeski piosenkarz Karel Gott.

Turniej zakończył się egzaminem o wszystko. Drużyny odpowiadały na pytania o podwyższonym stopniu trudności. Wysoki poziom, zacięta walka, a więc ogromne emocje do samego końca. Odbyły się dwie tury pytań. Ostatnia tura rozstrzygnęły wszystko. Zwycięstwo w turnieju przypadło tej drużynie, która jako pierwsza zgromadziła na swojej fladze 12 złotych gwiazdek. O zwycięstwie zadecydowała ogromna wiedza, ale też szczęście. Ostatecznie podział miejsc na podium wyglądał następująco:

I miejsce –SP w  Łęgajnach
II miejsce –SP 1 w Barczewie
III miejsce – SP 3 w Barczewie

Zwycięzcy otrzymali z rąk Pana Burmistrza Andrzeja Maciejewskiego  wspaniały PUCHAR, zaś wszyscy uczestnicy turnieju dostali zestaw nagród, a wśród nich książkę o „Niepodległej”, oraz pamiątkowe dyplomy. Pani Dyrektor Elżbieta Kozłowska wręczyła najlepszej drużynie komiksy o tematyce związanej z „Niepodległą”. Pozostałe drużyny, w nagrodę za dużą wiedzę i uczciwą rywalizację, również otrzymały atrakcyjne nagrody ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły.

Oprócz nagród uczniowie zyskali ogromną satysfakcję i bogate doświadczenia, które niewątpliwie przydadzą się w przyszłości.

Zwycięską drużynę, występującą w składzie: Wiktor Andernajs – kl. VIa, Fabian Żelazny – kl. VII, Antoni Minko – kl. VIIIa oraz Antoni Siemiński – kl. VIIIa, przygotowali: pani Aleksandra Kaczyńska oraz pan Marcin Cybruch.

Organizacja i prowadzenie turnieju: pani Iwona Sosnowska i pan Tomasz Sołowiej. Wsparcie techniczne – Jakub Mikołajczyk, uczeń kl. VIIIb, pomoc uczniowska podczas konkurencji: Wiktoria Górska, kl. VIIIa i Paulina Jakubowska, kl. VIIIb. Wszystkim osobom zaangażowanym w organizację i przygotowania serdecznie dziękuję.

Uczestnikom GRATULUJĘ ogromnej wiedzy!

Tomasz Sołowiej