Teatr w naszej szkole

Posted on Posted in KRONIKA SZKOLNA, Szkoła podstawowa

 Spektakle profilaktyczne dla uczniów.

W dniu 11.06.2019 r. gościliśmy w naszej szkole aktorów Teatru Profilaktycznego „Kurtyna” z Krakowa. Przyjechali do nas z przedstawieniami „Czarodziejski prezent” (dla młodszych uczniów) i „Ciamajda” (dla klas VI-VIII).

W spektaklu „Czarodziejski prezent” poznaliśmy niesfornego Jacusia, który nie znosi zdrowego jedzenia, sprzątania po sobie, mycia zębów i bardzo denerwuje go to, że trzeba ich słuchać dorosłych, pomagać im i być grzecznym. Najchętniej całymi dniami grałby na swoim tablecie i oglądał filmiki na YouTubie. Przez to ma coraz mniej kolegów i koleżanek, coraz więcej złych postępków na sumieniu. I coraz częściej czuje się samotny. To wszystko zmienia się, gdy od Czarnej Królowej otrzymuje Zaczarowany gadający Prezent. W wykonaniu niebezpiecznego zadania pomaga mu Biała Królowa i… publiczność! Jacuś zrozumie, że nie warto być złośliwym i samotnym. Zmagając się ze swoimi słabościami i odzyskując wiarę w potęgę dobra i siłę mądrości, zwycięsko wychodzi z tej trudnej próby.

Spektakl „Ciamajda” opowiadał o Kamilu, uczniu klasy 5, nazywanym przez klasę – Ciamajdą. Dlaczego? W odróżnieniu od swoich rówieśników Kamil nie fascynuje się światem Internetu, telefonów komórkowych i gier sieciowych. Ma natomiast talent, który powoduje zazdrość kolegów – potrafi świetnie rysować. Bohaterami jego niezwykłych grafik są  postacie ludzi i zwierząt: biednych, chorych i potrzebujących pomocy. To staje się powodem niewybrednych żartów. Skoro Kamil rysuje tylko „życiowych nieudaczników”, to sam też musi być przysłowiową Ciamajdą.

Przezwisko  bardzo boli chłopca… a bardzo chce być zaakceptowany przez klasę. Czy jest sposób na to,  by rówieśnicy zmienili swój stosunek do Kamila? Szczęśliwym trafem, z pomocą Kamilowi przychodzi jego nauczyciel. Plastyczne zdolności chłopca wykorzystuje w przygotowaniach do klasowego przedstawienia teatralnego. Kamil podejmie wyzwanie, które ma na celu przywrócić mu wiarę w siebie i we własne możliwości, a klasa zmieni podejście do kolegi.

Treści spektakli pobudzały do myślenia… Dodatkowo po spektaklach jeden  z aktorów, pan Piotr, prowadził z uczniami rozmowę podsumowującą treści poruszane w przedstawieniach, zapraszając uczniów do włączenia się w rozmowę.

Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Barczewie za sfinansowanie spektakli!

Katarzyna Kamińska